Gra o Tron miasta na 7 wzgórzach

Już za kilka tygodni w Kiszyniowie odbędą się wybory na Primara – czyli prezydenta miasta. Cały Kiszyniów zatopiony jest w plakatach wyborczych, na telebimach reklamowych bez przerwy emitowane są spoty sponsorowane przez partie polityczne. Po skwerach porozstawiane są namioty rozlicznych stronnictw, w których młodzi, albo starsi ludzie przekonują do oddania swojego głosu na tego, czy innego kandydata. W parkach odbywają się wielkie festyny, koncerty, organizuje się gry i zabawy dla dzieci. Wszystko kręci się wokół wyborów.

Bardzo podoba mi się jeden ze sposobów prowadzenia kampanii w Kiszyniowie. Z namiotów w których pracują partyjni aktywiści (oczywiście wynagrodzeni) rozprowadzane są znajdują się darmowe, kilkustronicowe gazety prezentujące program kandydatów. Zabieg kosztowny, ale wydaje mi się, że dzięki niemu wyborca, który nie jest zdecydowany na którą z frakcji chce oddać głos, po przeczytaniu wyborczej prasy, może być bardziej zorientowany co do której z frakcji jest mu bliżej i kto reprezentuje jego interesy. Dzięki takiej gazecie partie mają możliwość szerokiego przedstawienia swojego programu i nie muszą zdawać się wyłącznie na łaskę, bądź niełaskę dziennikarzy, którzy okroją ich przekaz do satysfakcjonującego ich minimum.

DSCN1553

Obecnie rządzącym burmistrzem jest Dorin Chirtoacă z proeuropejskiej Partii Liberalnej (Partidul Liberal). Tutaj z niesamowicie przekonującym plakatem wyborczym, który mam wrażenie dociera do Kiszyniowian, przynajmniej takich jak ja – nieznających rumuńskiego.

DSCN1545

Jednym z przeciwników Dorina Chirtoacă jest Kiszyniowski David Hasselhoff – kandydat komunistów (Partidul Comuniştilor din Republica Moldova / Партия коммунистов Республики Молдова) Vasili Chirtoca z hasłem: „Od słów – do działania!”

DSCN1332

Przypadkowo udało mi się trafić na jeden z festynów organizowanych przez komunistów – oto zdjęcia:

DSCN1529

DSCN1531

DSCN1532

Oto cały młody aktyw partii!

Komuniści rządzili w Mołdawii od 1998 do 2009 roku, a dziś są drugą siłą polityczna w kraju. Dlatego w Mołdawii widok skrzyżowanego sierpa i młota nie jest niczym dziwnym. Ale o tym kiedy indziej…

Bo Primarem chce zostać również kandydatka socjalistów (Partidul Socialiştilor din Republica Moldova / Партия социалистов Республики Молдова), była premier Zinaida Greceanîi z groźnym hasłem: „Zrobię porządek w Kiszyniowie”.

10294376_658553564199411_5429818254938610933_n-1Socjaliści są partią prorosyjską i eurosceptyczną, są też aktywnie zaangażowani na rzecz wspierania działalności mniejszości etnicznych w Mołdawii. Z niepotwierdzonych informacji wiem, że aktywnie wspierali obchody Dnia zwycięstwa Armii Radzieckiej nad faszyzmem 9 maja – за победу!

DSCN1213

O fotel walczy również były p.o. premiera Serafim Urecheanu z współrządzącej partii Liberalno-Demokratycznej (Partidul Liberal Democrat din Moldova) z hasłem: „Powrót gospodarza!”

urechean

Są też inni kandydaci jak Ilian Caşu z chadeckiej Naszej partii (Partidul Nostru / Наша Партия), który wspólnie z kolegą Renato Usatym ukuli hasło: „Wy decydujecie, my działamy!

DSCN1311

Albo Monika Babuk z socjaldemokratycznej Partii Demokratycznej Mołdawii (Partidul Democrat din Moldova / Демократическая партия Молдовы) z hasłem „Burmistrz nadziei”. (Jej plakaty są najohydniej pomalowane spośród kandydatów).

DSCN1540

Sondaże zapowiadają pojedynek pomiędzy kandydatem Partii Liberalnej, obecnym Primarem Dorinem Chirtoacă, a kandydatką socjalistów Zinaidą Greceanîi. Za kilka tygodni dowiemy się kto zamieszka w budynku Primăria Municipiului Chişinău…

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Gra o Tron miasta na 7 wzgórzach

  1. Pingback: Droga do Tyraspola (Mołdawia i Naddniestrze, #4) | Tuluttut - blog o niczym

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s